Województwo zachodniopomorskie na targach Grune Woche w Berlinie

środa, 06 lutego 2013 16:39

Województwo zachodniopomorskie po raz ósmy wzięło udział w Międzynarodowych Targach Przemysłu Spożywczego, Rolnictwa i Ogrodnictwa Grűne Woche, które odbyły się w terminie 18-27.01.2013 r. w Berlinie. W tegorocznej ekspozycji brało udział 10 województw: zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie.


Tegoroczne wystąpienie woj. zachodniopomorskiego na Targach Grűne Woche przygotowywał Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, który dzięki dofinansowaniu w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2012-2013, zorganizował stoisko wystawiennicze i uczestnictwo wystawców z naszego regionu.

Międzynarodowe Targi Grüne Woche to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez tego typu w naszej części Europy. Corocznie skupia setki wystawców z całego świata oraz tysiące zwiedzających z różnych części naszego kontynentu.

Głównym celem udziału województwa zachodniopomorskiego w Targach była promocja producentów zdrowej żywności z regionu oraz nawiązanie nowych kontaktów handlowych przez wystawców, którzy prezentowali się na Targach po raz pierwszy. Istotne było również uczestnictwo firm, które nawiązały już kontakty handlowe z Niemcami - obecność na targach wzmocniła ich wizerunek wobec niemieckich kontrahentów.

Na 50 m2 stoiska województwa zachodniopomorskiego w hali 11.2 prezentowali się:
1. Piekarnia-Cukiernia „ASPROD” z Klinisk Wielkich,
2. Małgorzata i Piotr Kozłowscy ze Złocieńca – przetwory, ryby wędzone,
3. Bożena i Ryszard Jaszczowscy z Dolic –przetwory ekologiczne,
4. Roma Balewicz ze Szczecina – wędliny,
5. P.P.H. „TAST” Jan Tabiński ze Szczecina - produkty piekarnicze,
6. Gospodarstwo Pasieczne „KÓSZKA” z Czaplinka – miody drahimskie,
7. Mleczarnia „STARCO” ze Stargardu Szczecińskiego – produkty mleczne.

W ciągu dwóch dni odbył się pokaz florystyczny, prezentowany przez pana dr. Piotra Salachnę z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który przyciągnął do stoiska tłumy widzów. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających targi były występy zespołów folklorystycznych z regionu.

Przedstawiciele berlińskich mediów: Polonia Berlin, Akcenty, Polonia w Berlinie i RockinBerlin.Pl, uhonorowali dyplomami dwóch wystawców z naszego województwa zachodniopomorskiego:
- w kategorii najbardziej sprawnej i otwartej na klienta firmy II miejsce otrzymała Górna – Pan Roman Balewicz ze Szczecina, który zaprezentował „Tradycyjne Polskie Wędzenie”,
-w kategorii najbardziej sprawnej i otwartej na klienta firmy rodzinnej III miejsce zdobyło Gospodarstwo Ekologiczne Sedina Bożena i Ryszard Jaszczowscy z Dolic, którzy prezentowali przetwory z róży fałdzistolistnej.

Źródło: Wydz. Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodnipomorskiego